Biokoridory, biocentrum, polní cesty s doprovodnou zelení a další společná zařízení na Mladoboleslavsku
Mladoboleslavská pobočka Státního pozemkového úřadu představila koncem dubna v rámci semináře a exkurze v Jizerním Vtelně výsledky své práce v oblasti pozemkových úprav a realizace společných zařízení. Komplexní pozemkové úpravy se podařilo za více než 20 let dokončit v pětatřiceti katastrech. Jednoduché pozemkové úpravy v sedmi katastrech.
Pobočka Mladá Boleslav vybudovala v letech 1997–2017 tzv. společná zařízení, tedy krajinné prvky, které slouží nám všem, v osmnácti katastrálních územích v působnosti šestnácti obecních úřadů. Byly to především polní cesty sloužící ke zpřístupnění zemědělských pozemků, vodohospodářská opatření a prvky určené k ochraně a tvorbě životního prostředí. Vzniklo tak několik biokoridorů, biocentrum a podél cest v rámci doprovodné zeleně byly vysázeny stovky stromů.
Čerpání prostředků z EU
První zastávka exkurze byla v obci Hrušov (katastrální území Hrušov nad Jizerou), kam je to z Jizerního Vtelna, kde se konaly úvodní přednášky semináře, necelých sedm kilometrů. Nejprve jsme se zastavili u dvou biokoridorů, které rozhodně stojí za pozornost.
„V katastrálním území Hrušov nad Jizerou jsme zahájili komplexní pozemkové úpravy v roce 1999, dokončeny byly v roce 2004. Zde ke dvěma polním cestám přiléhají hned dva biokoridory. Jeden biokoridor má označení LBK A, druhý LBK B. Polní cesty se nazývají HPC 12 a 13. Komunikace propojují dvě katastrální území Hrušov nad Jizerou a Jizerní Vtelno. Výsadba navazuje na původní třešňovou alej a v rámci zapojení porostu byla použita nová výsadba. Obměny se dočká i původní ovocné stromořadí. Pletivo, které sloužilo jako ochrana dřevin proti okusu zvěří, je už složené. A biokoridor je v takovém stavu, že už nepotřebuje žádnou péči,“ říká Jiří Novotný, odborný rada Pobočky Mladá Boleslav Krajského pozemkového úřadu pro Středočeský kraj a hlavní město Praha.
Od biokoridorů vede další polní cesta. Zastavujeme se asi po dvou kilometrech. „Polní cesty C2 a C3 v k. ú. Hrušov nad Jizerou byly realizovány v roce 2005 v rámci Operačního programu Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství z evropských fondů. Komunikace je dodnes ve výborném stavu. Výsadbu okolní zeleně provedla firma Obora – okrasné a ovocné školky Valdice, spol. s r. o. Zeleň perfektně zapadá do okolní krajiny,“ říká náš průvodce a na vlastní oči se můžeme přesvědčit, že je to pravda. Zároveň Novotný připomíná jednu z důležitých funkcí vybudované cesty: „Je to obchvat pro zemědělce, který odvedl zemědělskou dopravu z centra obce.“
Zatížení cest
Po tomto zastavení se vydáváme do Zamach vzdálených necelých 16 kilometrů. „Polní cesta HPCn2 v k. ú. Zamachy byla postavena v roce 2017 z Programu rozvoje venkova 2014–2020. Jde o hlavní polní cestu kategorie P 4,5/30 s délkou 568 metrů a doprovodnou zelení, která propojuje nejen katastrální území Zamachy a Kadlín, ale i okres Mladá Boleslav s okresem Mělník. Z cesty jsou vidět i některé realizace mělnické pobočky – jde například o polní cesty s doprovodnou zelení v okolí rozhledny v katastrálním území Kadlín. A celý ten výhled, včetně aleje, která má nádherně kombinované různé dřeviny, je natolik působivý, že byl použit v propagačních letácích SPÚ,“ říká Novotný.
To, co jsme během exkurze viděli, přitom podle něj dobře ilustruje odlišnosti okresu Mladá Boleslav: „Tady je typické intenzivní zemědělství. A to má vliv i na to, jaké jsou požadavky na společná zařízení. Týká se to hlavně opatření na zpřístupnění zemědělských pozemků – především projektů komunikací. Zátěž na polní cesty, zejména kvůli velice rozšířené produkci cukrové řepy, je extrémně velká. Vybudovaných cest se přitom řepná kampaň dotkne prakticky každý druhý rok,“ dodává Novotný.