Iniciátorem pozemkových úprav v Andělské Hoře bylo Ředitelství silnic a dálnic

Iniciátorem pozemkových úprav v Andělské Hoře bylo Ředitelství silnic a dálnic

Komplexní pozemkové úpravy trvaly v obci Andělská Hora šest let, iniciátorem bylo na rozdíl od jiných sídel v roce 2009 trochu nezvykle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), z celého procesu se přesto podařilo vytěžit maximum i pro samotnou obec.

My jsme měli hlavně problémy s pozemky kolem připravované dálnice,“ vysvětluje starostka Miloslava Křimská. Nové uspořádání pozemků vítají i zemědělci, kteří podle starostky nemusejí jezdit obdělávat své pozemky různě po celém katastru.

Pozemky pro dálnici

Naopak důvod ke spokojenosti zatím nemá sám iniciátor pozemkových úprav, ŘSD. Nedaří se totiž dokončit výkup pozemků pro připravovaný projekt dálnice. Problematická je v tomto případě komunikace či spor fyzických osob a ŘSD. A podle starostky je možné, že mezi majiteli pozemků, kde má dálnice stát, mohou být i lidé, kteří tyto plochy vykoupili za účelem cenové spekulace. „Argument „paní Havránková“, je bohužel dost silný,“ dodává starostka. I když sama se na moment, kdy dálnice povede územím Andělské Hory, zase tak moc netěší. Mimo jiné kvůli tomu, že dálnice přetne katastr v jeho půli. „Na jedné straně budeme mít obec a na druhé straně půl obce a chatové osady, ve kterých už ale jsou i trvale žijící. A nás ta dálnice rozdělí, spojovat nás budou jen dva nadjezdy. ŘSD se snaží o nějaké kompenzační opatření, mimo jiné nám slíbilo, že nám opraví rybník. Také samozřejmě získáme dvě protihlukové stěny, o které ale bojujeme. Oni chtějí, aby byly neprůhledné. S tím nesouhlasíme, máme tady dvě památky, které pak nebudou vidět. Také do té věci mluví ochranáři, protože jsme v oblasti Natura 2000 – ptačí oblast Doupovské hory. Průhledné protihlukové stěny vadí zase ochranářům kvůli ohraně ptactva. Zatím to ale ještě není definitivní a věřím, že se s tím dá stále ještě pracovat,“ vysvětluje Křimská.

Trojboký kostel

Pokud by nakonec měly být protihlukové stěny v obci neprůhledné, ochudilo by to projíždějící o vzácnou podívanou. „V Andělské Hoře máme trojboký kostel Nejsvětější trojice, a zříceninu hradu Andělská Hora – Engelsburg, která je krajinnou dominantou. Je to i takový poznávací znak příjezdu do Karlovarského kraje,“ upozorňuje starostka. Dálnice se ale podle ní zatím nezačala stavět, a ještě ani není dokončena studie EIA.

V rámci řízení EIA měla naše obec možnost se k projektu vyjádřit. Zahájení projektu ale zatím nehrozí, protože ŘSD tvrdí, že náš úsek dálnice patří i kvůli nevykoupeným pozemkům k těm nejobtížnějším,“ dodává Křimská. Podle ní nejsou realizované ani projekty společných zařízení, které vzešly z pozemkových úprav. A půjde hlavně o nové komunikace. „Cesty v obci nebudou z asfaltu a nejvíce pravděpodobným zvažovaným materiálem je štěrk. Trasy komunikací jsou plánované v místech, kudy již historicky cesty vedly a mimo jiné sloužily také k propojení do jiných katastrů. Nové komunikace většinou povedou vnější stranou obce a jejich projekt neovlivní vjezd do obce ani její průjezd. S projekty to aktuálně vypadá tak, že Andělská Hora má zažádáno o realizaci projektů společných zařízení na Státním pozemkovém úřadu,“ vysvětluje starostka, a dodává, že na pořadu dne jsou v obci i jiné záležitosti, které nesouvisejí s pozemkovými úpravami ani s projektem dálnice.

Vodovod je u nás jen přímo v obci, a v chatových osadách, kde se bydlí i na stálo, zatím lidem slouží jen voda ze studní. S vodárnami jsme přitom řešili, že při stavbě dálnice bychom mohli postavit vodovod i tam, kde zatím není. Je to ale takové komplikovanější,“ říká starostka. Do přípravy dalších projektů jí motivují hlavně úspěchy s těmi minulými: „Za velký úspěch pokládám, že se nám podařilo vyřešit projekt společných zařízení včetně věcí, které pro nás byly nejpotřebnější,“ uzavírá Křimská.

Foto: Jan Borecký, zdroj: obec Andělská Hora

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn