Pozemkové úpravy znali již za Rakouska-Uherska
„Pozemkové úpravy jsou jedním z klíčových nástrojů pro rozvoj venkova, neboť ve veřejném zájmu nově uspořádávají vlastnická práva a s nimi související věcná břemena. Vytvářejí příznivé podmínky pro racionalizaci zemědělské výroby, přispívají k ochraně a tvorbě zemědělské krajiny a také zlepšují hospodaření s vodou v krajině,“ uvádí v samém úvodu publikace Pozemkové úpravy „krok za krokem“ ministr zemědělství Marian Jurečka.
V dokumentu, který je v elektronické podobě ke stažení zde, čtenáři najdou celou řadu dalších užitečných informací. Málokdo například ví, že i když základem současných pozemkových úprav je legislativní rámec z roku 1991 a jejich vlastní proces je upraven zákonem 139/2002 Sb., byl již v dobách rakousko-uherské monarchie jedním z průkopníků pozemkových úprav Čech František Skopalík (1822–1891).
K cílům pozemkových úprav mimo jiné patří snaha obnovit osobní vztah lidí k zemědělské půdě a krajině s důrazem na zvýšení kvality života na venkově. Důležitou funkcí je také zpřístupnění pozemků, prostupnost krajiny či vytvoření podmínek pro racionální hospodaření na zemědělských pozemcích. V neposlední řadě jde také o vytvoření celkové ekologické stability.
V brožuře je dlouhý výčet důvodů, proč mají pozemkové úpravy velký význam pro jednotlivé obce. K nim se řadí například vyřešení vlastnických vztahů k pozemkům, dohledání doposud nezapsaného obecního majetku či snížení pohybu zemědělské techniky uvnitř obcí díky vybudování sítě cest mimo zástavbu. Tyto cesty, které se jako další společná zařízení stávají majetkem vesnic, slouží jejich obyvatelům také k vycházkám, jako cyklostezky nebo trasy pro in-line bruslení.
Díky novému uspořádání pozemků se v rámci pozemkových úprav vyčlení i prostor na projekty, jejichž realizace je v celostátním zájmu. Jde například o obchvaty obcí nebo různé silniční a železniční koridory.
Titul Pozemkové úpravy „krok za krokem“ dále obsahuje, kromě případů úspěšných realizací pozemkových úprav, také výčet výhod, které úpravy přinášejí samotným vlastníkům pozemků. Mimo jiné to je upřesnění vlastnictví, ať jde o výměru, či o zpřesnění hranic jednotlivých parcel. Pozemky jsou také scelovány, často komplikovanou otázku spoluvlastnictví může vyřešit rozdělení a řeší se i přístup k nedostupným plochám.
V neposlední řadě mají pozemkové úpravy svůj význam pro katastr. Tam, kde ještě není katastr digitální, vzniknou elektronické podklady, a mimo jiné je pak snadné na internetu dohledat vlastníky jednotlivých pozemků. Kromě toho získáme přesná data o velikosti ploch, z katastru zmizí chybné údaje a také jsou dohledáni skuteční vlastníci parcel. Tedy v případě, kdy jsou jako majitelé evidováni ti, kteří již nejsou mezi námi.