Protipovodňová opatření, která fungují. Pomáháme chránit obyvatele i majetek
Jedním z nejzávažnějších přírodních rizik, která mohou mít devastující dopad na životy a majetek obyvatel, jsou povodně. SPÚ se v posledních letech podařilo v mnoha oblastech realizovat efektivní protipovodňová opatření, která nejen chrání obyvatele, ale zároveň zajišťují stabilitu krajinné ekologie. Pobočky krajských pozemkových úřadů v rámci Plánů společných zařízení realizují řadu takových opatření, která se ukazují jako neocenitelná v boji proti povodním, což potvrzují děkovné dopisy obdržené od starostů některých obcí v reakci na letošní povodně.
Účinnost retenčních nádrží a poldrů
Příkladem účinné prevence před povodněmi jsou retenční nádrže a poldry, které byly mimo jiné realizovány v několika obcích na Liberecku. V obci Heřmanice, kde byly vybudovány dvě retenční nádrže, byly díky včasnému odpouštění vody v září 2024 zachyceny masivní srážky, které mohly mít vážné následky. Starosta obce Vladimír Stříbrný hodnotí efektivitu těchto opatření jako klíčovou pro ochranu obce, neboť nádrže nejen zadržely vodu, ale zároveň zpomalily její odtok, čímž zabránily přetékání a následnému zaplavení okolí.
Podobně i poldry, jako například Poldr Nová Ves a Poldr Nové Dvory v k. ú. Lomnice nad Popelkou, opět potvrdily svou důležitost při ochraně obcí před následky přívalových dešťů nebo jarního tání. Tyto poldry byly již v prosinci 2023 naplněny velkým množstvím vody, ale díky správnému navržení zadržely vodu a odvedly ji do bezpečných toků, čímž ochránily obyvatele i majetek. Poděkování za realizaci poldrů ve svém dopise vyjádřil i starosta obce Vladimír Tomášek.
Příklad z Habartic: Retenční nádrž na Račím potoce
V rámci protipovodňových opatření v katastru obce Habartice, která je součástí Mikroregionu Frýdlantsko, byla v roce 2015 navržena výstavba retenčních nádrží VN1 a VN4. Tento projekt měl za cíl zadržet vodu v kritických obdobích a chránit obec před povodněmi. Při záplavách v září 2024 se ukázala vysoká účinnost těchto opatření. Během intenzivních srážek stoupala hladina vody v retenčních nádržích a díky včasnému odpouštění vody a správné konstrukci bezpečnostního přelivu se podařilo předejít záplavám.
Starosta obce Ing. Bc. Stanislav Briestenský ve svém dopise poděkoval za realizaci tohoto opatření, které ochránilo místní obyvatele a jejich majetek. „Děkujeme za realizaci vodních nádrží, které zadržely vodu a ochránily obyvatele u Kočičího potoka,“ uvedl starosta ve svém poděkování.
Protipovodňové meze a ochranné hráze
Dalším příkladem jsou protipovodňové meze, jakými jsou například ty v obci Třísov. Tyto přírodní bariéry, tvořené pozemními mezemi, se rovněž ukázaly jako neocenitelné při záplavách v září 2024, kdy zachytily velkou část vody, která by jinak ohrozila obytné části dolního Třísova. Starosta Roman Kudláček ve svém poděkování potvrzuje, že díky těmto opatřením nedošlo k žádnému vážnému poškození infrastruktury ani k ohrožení života obyvatel.
V obci Černousy na Liberecku pak Pobočka Liberec realizuje ochrannou hráz OH3 na pozemku u řeky Smědá. Ačkoliv tato hráz není ještě zcela dokončena, její část již letos prokázala svou funkčnost. Díky včasné výstavbě a zajištění její části bylo zamezeno povodni, která by jinak mohla zaplavit přilehlé nemovitosti. Jakmile bude hráz dokončena, její ochranný účinek se ještě zvýší, což poskytne obyvatelům obce další záruku bezpečí.
Je jasné, že protipovodňová opatření nejsou jen stavebními projekty, ale především investicemi do bezpečnosti a kvalitního života obyvatel. Když tato opatření správně fungují, přinášejí obcím klid, jistotu a ochranu před nepředvídatelnými živly.