Rozhovor se starostou: Zdeněk Zvolánek, Olešenka

Rozhovor se starostou: Zdeněk Zvolánek, Olešenka

Olešenka (do roku 1950 Olešná) je nejvýchodnější obec v okrese Havlíčkův Brod v Kraji Vysočina. Žije zde 181 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z 6. dubna 1356 a je obsažena v listině, kterou předal Čeněk z Lipé svému strýci Ješku z Pirkštejna. V této době už pravděpodobně Volešná či Olešná (její původní název) několik desítek let existovala. Po husitských válkách ves patřila k polenskému panství. V polovině 20. století byla obec přejmenována na Olešenku.
Obec Olešenka v Kraji Vysočina úspěšně realizovala komplexní pozemkové úpravy a nyní je v procesu realizace projektů a opatření z plánu společných zařízení. Jak celý proces probíhal a jaké přínosy pozemkové úpravy obci přinesly? O tom jsme hovořili se starostou Zdeňkem Zvolánkem.

Pane starosto, co bylo hlavním impulsem pro zahájení pozemkových úprav v Olešence?
Naše obec se dlouhodobě potýkala s nevyhovující strukturou pozemků, nejasnými vlastnickými vztahy a nedostatečnou infrastrukturou polních cest. Cítili jsme potřebu zlepšit nejen podmínky pro hospodaření, ale také protipovodňovou ochranu a zadržování vody v krajině. Pozemkové úpravy se ukázaly jako ideální nástroj, jak tyto problémy řešit systematicky a s dlouhodobým dopadem.

Jak složitý byl proces od prvotní myšlenky po realizaci konkrétních opatření?
Byla to cesta plná výzev, zejména v oblasti komunikace s vlastníky pozemků. Klíčové bylo vysvětlit, že změny povedou ke spravedlivějšímu a efektivnějšímu využití krajiny. Díky spolupráci s pozemkovým úřadem, odborníky a aktivní účasti místních jsme tyto překážky postupně překonali. Pozemkové úpravy byly dokončeny zápisem nového stavu do katastru nemovitostí v květnu 2020 a teprve potom mohla začít projektová příprava a realizace konkrétních opatření z plánu společných zařízení.

Jaké konkrétní přínosy pro obec i její obyvatele přinese realizace plánu společných zařízení?
Pozemkové úpravy zásadně zlepší dostupnost zemědělských pozemků a zvýší jejich hodnotu. Zároveň dojde díky novým tůním a revitalizaci vodních toků ke zlepšení retenční schopnosti krajiny. Neméně významným prvkem jsou i další opatření v krajině snižující erozi půdy, což je zejména na Vysočině velký problém. Významným přínosem je také obnova polních cest, které zajistí lepší propojení jednotlivých částí obce a usnadní přístup do okolí obce nejen zemědělcům, ale i turistům a cyklistům.

Jaké byly reakce místních obyvatel na tyto změny?
Na začátku panovala určitá nedůvěra, což je přirozené. Lidé se obávali změn a měli obavy o své pozemky.
Ve spolupráci s pozemkovým úřadem a projektovou firmou se však podařilo majitele pozemků přesvědčit o prospěšnosti celého procesu. Postupem času, když jsou již viděti konkrétní výsledky – lepší cesty, nová zeleň, vodní prvky apod. –, hodnotí projekt velmi pozitivně. Věřím, že dnes už vnímají pozemkové úpravy jako něco, co skutečně pomůže naší obci.

Stavba polní cesty, vodní nádrže a průlehů byla zkolaudována na podzim 2023. Kolegové z SPÚ prezentovali projekt v rámci XXIV. Konference pozemkových úprav. Sám jste se ujal části odborné terénní exkurze. Jak jste vnímal dotazy přítomných?
Exkurze do našeho katastru se konala po skončení teoretické části konference, a na účastnících byl vidět upřímný zájem o tuto tématiku. Prošli jsme část již realizovaných opatření, především novou komunikaci do Ronova nad Sázavou (přesah do sousedního katastru), která je napojená na velmi populární cyklostezku z Přibyslavi do Sázavy. Součástí této komunikace jsou i provedené výsadby a příkop do kterého je sváděna voda z přilehlých průlehů tak, aby pomalu odtékala do Olešenského potoka. Dalším zajímavým objektem v této lokalitě je nově vybudovaná vodní nádrž Olšovec, která je součástí budoucí revitalizace údolnice Olešenského potoka.

polni-cesta-a-ip-v-k-u-olesenka

Letos chystá Krajský pozemkový úřad pro Kraj Vysočina projekt přihlásit do soutěže Stavba Vysočiny. Už o tom víte? Pokud ano, proč by se měl umístit?
O úmyslu pozemkového úřadu jsem se dozvěděl již loni na podzim a plně ho podporuji. Věřím, že realizovaná opatření mají slušnou šanci na úspěch a přesvědčit hodnotitele by mohla pro svoji provázanost, která je v tomto případě nejdůležitější. Žádné z těchto opatření, především v oblasti protierozní a zadržování vody, by nemohlo fungovat samostatně.

Jaké plány má obec do budoucna v oblasti krajinného plánování a péče o krajinu?
Již v letošním roce navazujeme na stavbu vodní nádrže Olšovec a pokračujeme v další etapě revitalizace Olešenského potoka, při které doje k odstranění trubekna části toku a vybudování meandrů a tůní. Pozemkový úřad, také realizuje část komunikace, která propojí již vybudovanou silnici do Ronova nad Sázavou s krajskou komunikací Olešenka – Přibyslav a i její součástí jsou výsadby a opatření proti erozi. Vedeme jednání s pozemkovým úřadem, plánujeme další projekty a chceme pokračovat v úspěšně započatém rozvoji krajiny v okolí obce Olešenka. Rádi bychom se věnovali výstavbě cest a dalším opatřením proti erozi a lepšímu hospodaření s vodou. Tímto způsobem chceme ochránit obec před důsledky ve změnách počasí, které pozorujeme v nenadálých přívalových deštích a lokálních bleskových podvodní.  Také chceme podpořit místní zemědělce v udržitelném hospodaření, aby krajina v okolí Olešenky zůstala zdravá a odolná vůči klimatickým výkyvům.

Co byste vzkázal dalším obcím, které uvažují o pozemkových úpravách?
Nebát se a jít do toho! Je to běh na dlouhou trať, ale výsledky stojí za to. Důležité je aktivně komunikovat s vlastníky, zapojit veřejnost a spolupracovat s odborníky. Pozemkové úpravy nejsou jen o lepším uspořádání pozemků, ale hlavně o zlepšení života v obci a ochraně naší krajiny pro budoucí generace.

Co byste chtěl vzkázat obyvatelům Olešenky a čtenářům občasníku “Žít krajinou” ohledně významu pozemkových úprav a ochrany krajiny?
Komplexní pozemkové úpravy jsou zajímavý a v současnosti i jediný nástroj, jak uspořádat krajinu. Ta přece nemůže plnit pouze funkci hospodářskou, ale i ekologickou, estetickou a mnohé další. My jsme i přes to co se již podařilo udělat teprve na začátku, ale máme vůli a odhodlání pokračovat. Chceme zanechat našim potomkům místo, kde se dá dobře a zdravě žít a je se na co podívat.

Pane Zvolánku, děkujeme za Váš čas a rozhovor a spolupráci. Za celý tým SPÚ Vám přejeme hodně úspěchů.

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn