Bačkovice mají nové cesty a chystají další rybníky
Dvě nové polní cesty lemované ovocnými stromy, které v Bačkovicích postavila třebíčská pobočka Státního pozemkového úřadu (SPÚ), měří jeden kilometr, patří k nim nájezdy na starší polní cesty a sjezdy na jednotlivé pozemky. Jejich zpřístupnění bylo hlavním důvodem výstavby nových komunikací. Dosud se k nim majitelé nebo uživatelé mohli dostat jen složitou cestou přes uzavřený zemědělský areál.
Trasa nových cest vychází ze schváleného plánu společných zařízení. Navazují na silnici a zajišťují přístup na přilehlé intenzivně využívané zemědělské a lesní pozemky. Cesty zlepšily průchodnost krajiny a tvoří důležitý polyfunkční prvek. Slouží dopravě, chrání půdu a mají i funkci ekologickou a estetickou.
Cesty ale mohly být postaveny až poté, co pro ně byly vyčleněny pozemky v rámci komplexních společných úprav. Ty začaly v Bačkovicích zhruba před šesti lety. Tehdy přijeli zaměstnanci třebíčské pobočky SPÚ a místním je nabídli. „Možnost, že by se v rámci komplexních pozemkových úprav vyřešila parcelizace, jsme pokládali za výhodnou a pracovníci SPÚ si zaslouží za vysokou profesionalitu pochvalu. Nově vytyčené pozemky vycházely i z údajů o bonitě půdy, aby nikdo v rámci výměn nezískal plochy, které by byly například méně úrodné,“ říká bačkovická starostka Miroslava Raabová. „Na začátku jsme měli jednání s občany, protože jsme potřebovali, aby s pozemkovými úpravami souhlasili. To se povedlo a nakonec se všichni dokázali dohodnout, což pokládám za úspěch. Za velké zlepšení považuji i to, že po pozemkových úpravách více zemědělců hospodaří na vlastní půdě. Dříve, když měli takzvanou náhradní půdu, byl jejich způsob hospodaření trochu jiný. Například tolik nehnojili,“ dodává starostka.
Ovocné stromy a rybníky
Kolem nových cest vznikly zelené pásy s ovocnými stromy. Nechybějí jabloně, hrušně, ale také například jeřáby. Komunikace slouží pro přístup k zemědělským plochám, areálu družstva i k vodní nádrži, ke které se nejčastěji vydávají místní rybáři. V obci mají i několik rybníků a lidé se k nim v létě chodí koupat. A s využitím dotačních programů SZIF tu chtějí budovat další. Výstavba rybníků je pro obec vhodná. Podle odborníků jde totiž o jeden z nejvhodnějších způsobů, jak využít plochy s mokřady, které v Bačkovicích mají. Vznikne proto dokonce celá kaskáda.
Lidí ubývá
I když opatření v krajině znamenají změny k lepšímu, Raabovou trápí otázka vylidňování vesnice: „Bačkovice jsou v příhraniční oblasti, pracovních příležitostí tu moc není, jen pár továren. Někteří jezdí za prací do Rakouska. A ubývají hlavně děti. I když v obci zatím fungují dobrovolní hasiči a rybáři, chybí nám škola, obchod či restaurace – všechno zaniklo a autobus k nám už o víkendu vůbec nejezdí. Fotbal nemáme, protože by tu asi ani nebylo dost lidí, kteří by ho mohli hrát. Já jsem se do Bačkovic přivdala před 36 lety a už jsem tady skoro domorodec. Když jsem se přistěhovala, tak tady bylo 163 obyvatel a teď jich je 100 a začínají nám tady převládat chalupáři.“
Jednou z cest možného rozvoje vidí starostka v turistice – obcí prochází cyklostezka směřující do sousedního Rakouska, v okolí jsou také různá turisty vyhledávaná místa, jako Jemnice, Dačice či Uherčice, kde se právě renovuje zámek.