Loučany už kombajny neprojíždí. Navíc mají biocentrum

Loučany už kombajny neprojíždí. Navíc mají biocentrum

Biocentrum v Loučanech na Hané je mokřadní biotop, který se nachází ve dvou sníženinách původního koryta místní říčky Šumice. Má posílit funkci současného biokoridoru vodního toku. Zvolené řešení má dlouhou životnost a stojí na principech jednoduchosti a ekologické citlivosti. Jde však o vedlejší produkt pozemkových úprav, které v obci začaly kvůli problémům s častými průjezdy zemědělské techniky.

I když je mokřadní biotop příjemným bonusem pozemkových úprav, rošáda s parcelami začala v Loučanech na Hané původně z jiného a daleko prozaičtějšího důvodu. „My jsme začali s jednoduchými pozemkovými úpravami, protože jsme neuspěli s těmi komplexními. Potřebovali jsme ale nutně postavit objízdnou trasu, aby se obci ulevilo od neustálého provozu zemědělské techniky. Máme tu farmu s živočišnou výrobou a v létě, když se senážuje, to nebylo k vydržení,“ říká starosta Josef Kurfürst.
Podle něj však zemědělce nechtěli vytlačit, ale naopak pomoci všem. A to se také díky jednoduchým pozemkovým úpravám povedlo – kromě toho, že se ulevilo obci, je totiž nová objízdná trasa kratší, což se jeví i jako příjemný paradox.

Více procházek

V rámci úprav vzniklo i biocentrum se dvěma tůňkami. „Ozelenili jsme část obce a vytvořili jsme vycházkovou zónu. Les je od nás vzdálený asi kilometr a lidé teď chodí více na procházky, protože jednoduše mají kam. Vznikla cesta propojující naše Loučany na Hané s obcí Tešetice. A bude navazovat na jejich pozemkovou úpravu. Jezdí tam teď hodně cyklistů. Cesty jsou asfaltové a částečně takzvaně stříkané, ale všude zpevněné. Unesou přitom velkou zátěž, kterou moderní zemědělská technika představuje. Často totiž vozí i desítky tun nákladu. Nyní vše funguje bez problémů. Cesta je dlouhá celkem asi dva kilometry,“ říká starosta.
Přestože by se mohlo zdát, že pro SPÚ předáním staveb celý projekt končí, rozhodně to tak není. „Jezdí k nám ze SPÚ na kontroly a zajímají se, jestli se o společná zařízení dobře staráme, jestli sečeme trávu atd. Pokaždé se však mohou přesvědčit, že se o společná zařízení, která vybudovala firma Hochtief, pečuje dobře,“ popisuje starosta Josef Kurfürst.
„Během realizace pozemkových úprav a navazujících projektů jsem byl hlavně nesmírně spojen se spoluprací se všemi pracovníky SPÚ, kteří byli velice vstřícní. Nebudu se snažit jmenovat všechny, abych se nedopustil faux pas tím, že bych snad na někoho zapomněl. Za všechny zmíním Leoše Letochu z olomoucké pobočky SPÚ, který byl vedoucím projektu,“ dodává starosta.
Napadá nás, jestli je Josef Kurfürst díky realizaci pozemkových úprav bezstarostným starostou. Ale zcela tak to podle něj není: „Aktuálně máme v obci problém s obchodem, je nově zavřený a snažíme se ho získat do vlastnictví. Chceme, aby hlavně starší lidé měli možnost si v obci koupit chleba, mléko, rohlíky či droždí.“

Strategická poloha

Kromě obchodu toho však v obci, která má zhruba 650 obyvatel, mnoho nechybí. Možná ještě stavební pozemky. Protože těch, kteří by v Loučanech na Hané s krásným biocentrem chtěli bydlet, je stále poměrně dost. „Před časem se nám podařilo zajistit dvanáct stavebních míst, která byla okamžitě rozebraná. A potřebovali bychom dalších asi 20 až 30 parcel. Zkoušíme vykupovat pozemky,“ říká starosta.
Kromě biocentra má zájem o život v obci prozaičtější důvody. Z Loučan je to blízko do Náměště s krásným zámkem, nedaleko je Olomouc, Litovel i Prostějov.
Obec je podle starosty atraktivní i díky pestrému společenskému životu: „Máme Osvětovou besedu, která se stará o kulturní dům, máme hojně navštěvovaný květinový ples – letos okolo dvacátého února už byl třicátý ročník. Naši dobrovolní hasiči jsou zase velice dobří mimo jiné v práci s dětmi. Také máme soutěž dětských sborů, každoročně se jí účastní 20 až 30 uskupení. A samozřejmě u nás nechybí fotbalový klub, z dalších sportů stojí za zmínku například volejbalový spolek.

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn