Hněvnice už povodně netrápí
Revitalizace rybníka v Hněvnicích v Plzeňském kraji, který slouží jako protipovodňové opatření, bodovala v soutěži Společné zařízení roku. Jde tak o úspěšný závěr projektu, na jehož počátku byly pozemkové úpravy. Ty měly v obci sloužit hlavně k vyjasnění majetkových vztahů.
„My jsme o pozemkové úpravy usilovali už delší dobu. A hlavním motivem bylo udělat pořádek ve vlastnictví půdy kvůli škodám z dob minulého režimu, kdy si zemědělské družstvo doslova zabralo, co chtělo. Samotný proces pozemkových úprav ale probíhal hladce, i když se ho účastnilo přes 150 vlastníků různých parcel,“ říká starosta Hněvnic Milan Bouzek.
Kromě vyjasnění majetkových vztahů k pozemkům bylo podle starosty v Hněvnicích také důležité vytyčit plochy pro polní a lesní cesty. K některým parcelám totiž neexistoval přístup. Plochy v tuto chvíli vytyčené jsou, ale se samotnou výstavbou cest se čeká na peníze, protože obec má zatím jiné priority. Ze společných zařízení už jsou ale hotová protipovodňová opatření, protože vesnice byla v poslední době třikrát vyplavená (v roce 2002, 2005 a 2012). Opatření vznikla celkem dvě. Obec Hněvnice provedla oceněnou revitalizaci rybníka, který slouží jako poldr a na který navazuje systém přehrážek v úvozu. Jedná se o jakési kamenné kaskády, které obec vybudovala ve vlastní režii.
O tom, že protipovodňová opatření splnila svůj účel, v Hněvnicích nepochybují. Za poslední tři roky, kdy je obec proti velké vodě chráněná, se žádné problémy neopakovaly. A přispěla k tomu i povrchová kanalizace přímo ve vesnici vybudovaná z dotací krajského úřadu, která je schopná pojmout větší nápory vody.
V Hněvnicích podle starosty ale nezapomínají ani na historii: „V roce 2015 jsme postavili pamětní kříž, který je památkou na kostel. Ten byl zbourán v roce 1969. Máme také pěknou kapličku, kde jsme usadili náhrobní kámen s letopočtem 1601. Ten jsme objevili na místě bývalého kostela.“