Pozemkové úpravy pomáhají proti suchu

Pozemkové úpravy pomáhají proti suchu

Dlouhotrvající sucho, se kterým se potýkáme, je problém, který musíme řešit komplexně a různými vzájemně se doplňujícími prostředky. Není to tak, že bychom se zaměřili jen na budování nádrží. Jednou z možností, jak zadržet vodu v krajině, je i využití pozemkových úprav. Již druhým rokem se daří rozpracovávat více než 200 komplexních pozemkových úprav ročně.

Pozemkové úpravy významně pomáhají zlepšovat stav krajiny a zadržování vody, čímž význačně přispívají k boji proti suchu a erozi. Při pozemkových úpravách se například obnovují mokřady, meze, budují polní cesty, krajinné prvky a protierozní a protipovodňová opatření. Z Programu rozvoje venkova (PRV) a státního rozpočtu byly v letech 2014 a 2015 vybudovány pozemkové úpravy za zhruba 3,5 miliardy korun. A dalších 3,5 miliardy korun je na ně přichystáno v PRV na období 2014 až 2020.

Jaké jsou vyhlídky?

Pozemkové úpravy jsou nyní alfou a omegou všech hlavních projektů Státního pozemkového úřadu. V letošním roce klade mimo jiné důraz na ukončování pozemkových úprav. Jednoduché pozemkové úpravy se v současné době využívají zejména pro urychlené řešení vlastnictví pozemků v katastrech, kde nebylo dokončeno přídělové řízení a kde jsou značné problémy s identifikací vlastnictví a jeho základním uspořádáním.

_pozemkove-upravy-proti-suchu1

Ze své podstaty jsou pozemkové úpravy regionální záležitostí, která je náročná na metodické řízení a spolupráci s místní komunitou. Také proto aktivní zapojení veřejnosti do přípravy pozemkových úprav velmi pozitivně ovlivní celkové vnímání uskutečněných aktivit v krajině. Jedním z konkrétních příkladů je projekt ve Skřípově na Prostějovsku. Tamní pozemkové úpravy zamezily erozi zemědělské půdy, výrazně zpomalily odtok povrchové vody, čímž zvýšily ochranu obce před povodněmi způsobenými dešti či jarním táním sněhu. A vybudovanou polní cestu, která přirozeně spojuje Skřípov s Brodkem u Konice, uvítali i vyznavači cykloturistiky, turistiky nebo in-line bruslení.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR
Foto: Profimedia.cz

Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Sdílejte článek:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn