Vinicím v Bulharech by pomohly kapkové závlahy
Zemědělské družstvo Bulhary se nachází ve stejnojmenné obci v Jihomoravském kraji, osm kilometrů východně od Mikulova. Stejně jako ve Vraném, o kterém jsme již psali zde, tu zemědělci bojují se suchem. Pomáhá jim s tím mimo jiné Státní pozemkový úřad ve spolupráci s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně, kteří mají za úkol vypracovat projekt možných opatření s názvem Generel sucha.
Agronom ZD Bulhary Jan Bajko by o problémech se suchem mohl vyprávět celé hodiny. „Máme tady samozřejmě zavlažovací systém budovaný přibližně v letech 1970–1985, původně se u nás pěstovala hlavně zelenina a ta se bez závlah nemohla obejít. Unikátní je, že závlahy byly po celé ploše, kterou tehdejší JZD obhospodařovalo. Závlahový systém pokrývá obrovskou plochu od nás až k Valticím či Lednici. Veškerá voda se přitom bere z Dyje a přečerpávací stanice je u řeky přímo na kraji Bulhar. Voda se čerpá na kopec Sedlec, odkud proudí ze zásobníku na místo určení samospádem,“ vysvětluje.
Nákladný provoz
I přes vysoké stáří zavlažovací systém podle agronoma stále funguje. Údržba je však občas náročná. Největším úskalím je drahý provoz energeticky náročného přečerpávání vody, na údržbu je rovněž nutné vyčlenit zaměstnance, což také stojí peníze.
„Je možné, že by stát část zařízení odkoupil a dotoval jeho provoz. Dodnes ani nebyl celý zavlažovací systém zprivatizován. Hlavní vodovodní síť vlastní soukromý subjekt, naše jsou hlavně hydranty a vedlejší části potrubí. Usilujeme o to, aby byl jih Moravy (tedy Znojemsko, Břeclavsko) kvůli problémům se suchem nějak zvýhodněn. Podobně jako jsou zvýhodněné například některé podhorské oblasti,“ dodává Bajko.
Kapkové závlahy
Současným trendem jsou úsporné kapkové závlahy, které využívá na vinicích například ZD Sedlec. A v Bulharech by rádi viděli něco podobného. Podle agronoma vědí proč i jak: „Na zřízení závlah existuje dokonce dotační program a dnes už stoprocentně víme, že budeme potřebovat zavlažování i na vinicích. Výhodou u nich je, že životnost vinné révy je 30–40 let, a tak ani není nutné, aby se závlahy často předělávaly. V zemědělství vždycky hodně záleží na počasí. Někdy vyjde, občas ne… A pokud je zrovna suchý rok, díky zavlažování se výnosnost zvyšuje o 10–20 procent.“
Jaké řešení bude nakonec pro Bulhary v boji se suchem nejlepší, má zjistit právě studie odborníků z Mendelovy univerzity připravovaná ve spolupráci se SPÚ.